Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 9098489



*

nr 909 8489


Sven Wejsfelt

(1930-2009), Sverige


Keramik, 3 delar. Sven Wejsfelt (1930-2009), Gustavsbergs Studio, höjd: 1123 cm


Kondition: ett nagg

Sven Wejsfelt, född 1930, död 2009, svensk keramiker, frihandsdrejare, skulptör och glasyrmakare.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 september 2014
kl 20:45:05


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/9 18:08:50 1      700 kr
1/9 20:30:55 2      1.000 kr
1/9 20:38:20 3      900 kr
1/9 20:40:05 3      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Sven Wejsfelt

Sven Wejsfelt, född 1930, död 2009, svensk keramiker, frihandsdrejare, skulptör och glasyrmakare.

Läs mer om Sven Wejsfelt
  • Läs mer...
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsbergs studio keramik sven wejsfeldt sven wejsfelt svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:19
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:13
  • 6166 Fat
    4 st, Kina/Japan. Diameter: 21-41 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:57
  • 6643 Fat
    Mateus, Porutgal, porslin. Diameter: 42 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:31
  • 6644 Fat
    med hänklar, Agneta Livinj, keramik. Diameter: 35 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:02
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:33




Ladda ner broschyr